logo2

Medycyna postępuje...
91 454 327
157 online
31 936 VIPy
Reklama

this is bio, pepsi eliot

 

PRZYGOTUJ SIĘ NA LATO Z
BIKINI BURN TiB®

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum

Czy odchudzanie może być łatwe? Obalamy 7 popularnych mitów

Odchudzanie w teorii wydaje się być proste. Mniej jedz, więcej się ruszaj, pij dużo wody, nie jedz słodyczy i chipsów. Ot, wystarczy chcieć. A jednak, kiedy przyjdzie co do czego, okazuje się, że nie idzie jak z płatka, a pokusy czają się na każdym rogu. Albo, co gorsza, że mimo przestrzegania obostrzeń waga ani drgnie.

Czy odchudzanie faktycznie jest takie proste? Zależy od odchudzającego się i całkiem niemałej ilości czynników pobocznych. Dowiedz się jak uniknąć rozczarowania i poznaj 7 popularnych mitów dotyczących odchudzania.

Musisz jeść mniej żeby zrzucić wagę

Obił Ci się kiedyś o uszy termin efektu plateau? Określa on wysoce niepożądany efekt odchudzania, kiedy waga po szybkim spadku staje w miejscu i nie chce drgnąć.

Efekt ten często występuje u osób, które odchudzają się przy pomocy diet niskokalorycznych. Wynika to z odpowiedzi metabolizmu na długotrwałe zmniejszenie ilości dostarczanej energii. Innymi słowy, organizm przystosowuje się do nowych warunków i masa ciała przestaje spadać. Wiele osób w tej sytuacji wpada w błędne koło i w okresie stagnacji jeszcze bardziej obniża bilans kaloryczny lub ćwiczy znacznie więcej cardio.

fat/ ssk-ji.info

Sposób tymczasem jest zupełnie inny! Po pierwsze nie ograniczaj i tak już obniżonego bilansu kalorycznego. Drastyczna zmiana w ilości przyjmowanych kalorii sprawi, że ciało przejdzie w tryb „przetrwania”, co oznacza, że metabolizm będzie spowalniał aby potrzebować jeszcze mniej energii. Po drugie włącz trening siłowy do codziennej rutyny (ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, takie jak pompki i przysiady). Im większa będzie Twoja masa mięśniowa, tym bardziej efektywne będzie spalanie kalorii.

Każde obcięte 3500 kalorii to 0,5 kilograma masy ciała

Ten mit, będący dużym uproszczeniem, zbiera żniwa na forach dotyczących odchudzania. Jest on wynikiem prostej kalkulacji: 3500 kalorii to deficyt 500 kalorii dziennie przez 7 dni. Nakłada się to na optymalny zalecany spadek wagi, czyli 0,5 kilograma tygodniowo. Jest to jednak spore i szkodliwe uogólnienie. Zasada deficytu 3500 kalorii nie sprawdza się z powodu wielu różnych czynników: zachwiania równowagi hormonalnej, nadmiaru stresu, niewyspania, odwodnienia, chorób i innych.

Co prawda możesz spróbować, ponieważ ograniczenie niewielkiej ilości kalorii może być wskazane w Twojej diecie, ale z pewnością nie jest ono gwarantem pożądanych efektów, bez względu na to co jesz i jaki jest stan Twojego zdrowia.

Reklama

 

Tu znajdziesz organiczną, sproszkowaną, najzdrowszą zieloną herbatę MATCHA This is BIO, gdyż conajmniej 2 tygodnie przed zbiorami, krzewy są osłaniane przed słońcem, dzięki czemu ich wzrost jest spowolniony. W tym czasie liście nabierają bladego odcienia zieleni i wytwarzają skarbnicę aminokwasów. Odchudzanie jest stresem, powstaje masa wolnych rodników tlenowych. Matcha odtruje Twoje ciało umęczone yyy … odchudzaniem.


Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia i powinno się je jeść zaraz po przebudzeniu

Ograniczanie jedzenia dla samej idei jego ograniczania jest szkodliwe,o tym już była mowa. Tyle tylko, że działa to także w drugą stronę. Zmuszanie się do jedzenia kiedy niekoniecznie chce Ci się jeść również może mieć negatywny wpływ na utratę nadprogramowych kilogramów.

W badaniu z 2013 roku opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition, zakwestionowano sugerowany wpływ niejedzenia śniadań na otyłość, wskazując, że twierdzenie jakoby brak śniadań sprzyjał tyciu, nie jest poparte dostateczną ilością dowodów.

Jeśli oczywiście jadasz na co dzień śniadania zaraz po przebudzeniu i czujesz się dobrze, świetnie dla Ciebie. Jeśli jednak masz trudności z przełknięciem czegokolwiek kilka godzin po otwarciu oczu, włączenie do diety wczesnych śniadań wcale nie pomoże Ci schudnąć, a dodatkowo może pogorszyć Twoje samopoczucie. Ważniejsze od tego kiedy jesz, jest to co jesz i ile czasu dajesz swojemu ciału na regenerację.

Spożywanie superfoods to gwarant sukcesu

Superpokarmy są bardzo pomocne w odżywianiu i odchudzaniu ciała, a wiele z nich wykazuje super wysoką skuteczność przy wykorzystaniu w diecie odchudzającej. Czy to oznacza jednak, że każda dieta zawierająca superpokarmy będzie skuteczna? Niekoniecznie.

Dietę najlepiej potraktować całościowo. Jeden koktajl ze spiruliną w dniu pełnym fastfoodów chociaż pomoże, to z pewnością nie spektakularnie.

Reklama

Tu znajdziesz 100% organiczne białko z zielonego groszku, PEA PROTEIN This is BIO®, świetna opcja dla wegan budujących mięśnie, dobry dodatek do 4 SZKLANKI


Najlepsza dieta to dieta wysokobiałkowa

Wiele popularnych kuracji odchudzających stawia na dużą ilość białka w diecie sugerując, że wówczas dieta z pewnością okaże się sukcesem. Tymczasem, chociaż jeden posiłek zastąpiony szejkiem białkowym potrafi zdziałać cuda, nadmiar białka może być szkodliwy.

Twoje ciało jest niezwykle mądre i intuicyjne. Kiedy więc stale otrzymuje ono za mało glukozy i za dużo białka, wykorzystuje proces glukogenezy aby spożyte białko zmienić w glukozę, czyli energię. Kiedy Twoje spożycie białka będzie mieściło się w normie, ciało jako paliwa użyje tłuszczu, kiedy jednak poza nią wykroczy, tłuszcz zostanie na swoim miejscu.

Prawdą jest, że najlepsza dieta to taka, która dostosowana jest do Twoich potrzeb, trybu życia i niedoborów.

Na diecie należy jeść 5 do 6 małych posiłków

Eksperci uważają, że jedząc mniejsze posiłki prawdopodobnie nie będziesz się przejadać. I jest w tym sporo prawdy. Okazuje się jednak, że jest to bardzo kłopotliwe, nie mówiąc, że także wierutnie drażniące. Poza tym, że cały dzień kręci się wokół jedzenia, jest tu jeszcze jedna mina. Fakt, że nie czujesz się pełna, zachęca Cię niejako do podjadania. I to nieustającego.

Obecna wiedza naukowa dowodzi, że jedząc tyle samo kalorii zarówno w dwóch jak i w pięciu posiłkach, spalisz ich tyle samo. Co więcej, większa ilość posiłków może prowadzić do stanów zapalnych i cyrkulacji endotoksyn, nie dając jednocześnie czasu na regenerację organizmu, który jest zbyt zajęty ciągłym trawieniem oddaje mniej energii innym procesom.

fat/ ssk-ji.info

Zamiast jeść 7 posiłków, po prostu przejdź na doskonały post przerywany! Dla przypomnienia: post przerywany, to sposób odżywiania, w którym dzielisz dzień na dwa okna. Jedno z nich, maksymalnie 8-godzinne, to okno kiedy jesz. W drugim, minimum 16-godzinnym oknie pościsz: możesz pić tylko wodę i napoje pozbawione kalorii (poza sztucznymi napojami typu zero).

Post przerywany to nie tylko doskonały sposób na zdrowie i efektywne odchudzanie: to dieta życia! Najlepiej sprawdza się jako element rewolucyjnego programu odchudzającego Jem… i chudnę.

uściski

Źródła: 
academic.oup.com/ajcn/article/98/5/1298/4577332
mindbodygreen.com/0-14576/7-weight-loss-myths-why-theyre-wrong.html
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22037012
endocrine-abstracts.org/ea/0034/ea0034p226.htm

(Visited 3 913 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami.
Blog ssk-ji.info nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.
Udostępnij

Powiązane artykuły

Komentarze

 1. metkor 8 lutego 2019 o 07:57

  Czy post piątkowy na wodzie może być zamiast postu przerywanego ?

  1. Ssk-ji 8 lutego 2019 o 08:49

   nie zamiast, tylko i

 2. Sandrameka 8 lutego 2019 o 16:51

  Witam. Jestem na poście przerywany ale moja waga stoi w miejscu . Oczywiście schudłam ok 3 -4 kg i postuj . Na dzień dzisiejszy waże 59, 5 przy wzroście 165 cm . Jem śniadanie i obiad. śniadanie ok 9 – 10 obiad ok 14 – 15 zjadam ok 1200 kcal .Czy może jem za mało kalorii . ? Nie daje rady jeść więcej . Jestem też na 4 szklankach. Co zrobić by waga poszła w końcu w dół? Dziękuję za odpowiedź pozdrawiam

  1. Ssk-ji 8 lutego 2019 o 18:39

   Jesz za mało kalorii. Ściśnij te posiłki, czyli skróć okno, a posiłki powiększ. To nie jest post przerywany, to głodówka

 3. Sandrameka 8 lutego 2019 o 22:06

  Ok to o ile powinnam zwiększyć kaloryczność? Skrócić okno ? Tzn jeść wcześniej A więcej? Kończyć wcześniej niż o 15 ostatni posiłek? Nie wiem czy dam radę w tak krótkim czasie Jeść więcej kalorii. Przepraszam za tyle pytań ale po prostu pogubiłam się z tym wszystkim . Dziękuję za odpowiedź

  1. Ssk-ji 8 lutego 2019 o 22:15

   spróbuj jeść jeden bardzo duży posiłek, czyli śniadanie przechodzi w lancz. Niech będą tam rzeczy pyszne i zdrowe i najedz się do syta, skończ o 14, a potem pość przez 20 godzin. Ale nie jestem lekarzem, są pewne przeciwskazania, gdy ma się słabą gospodarkę cukrem

 4. Sandrameka 8 lutego 2019 o 22:27

  Dobrze spróbuje. A ile kalorii powinnam zjeść w takim posiłku ?

  1. Ssk-ji 9 lutego 2019 o 10:16

   duuużo, nie licz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *