logo2

Medycyna postępuje...
84 267 639
247 online
31 390 VIPy
Reklama

TWÓJ OGROMNY KOMPLEKS
WITAMIN I MINERAŁÓW
GREENS&FRUITS TiB

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum
 • Homocysteina, główny marker rozwoju poważnej choroby i długowieczności

  Wydaje się, że skoro umiemy pokonać parę prędkości kosmicznych, to pewne zjawiska zachodzące w naszych ciałach będą oczywiste i dobrze rozpoznane. Okazuje się, że tak nie jest.

  Takim wciąż nie do końca oczywistym dla wszystkich zjawiskiem jest postrzeganie poziomu homocysteiny w osoczu, jako czynnika ryzyka chorób i prognostyka potencjalnych problemów zdrowotnych. W tym chorób układu krążenia i Alzheimera, raków, cukrzycy typu II i depresji.

  Chociaż trzeba przyznać, że to się zmienia i w coraz większej ilości laboratoriów analitycznych jesteśmy w stanie na własną rękę zrobić badanie homocysteiny, co, do niedawna było utopią. Inną sprawą jest czy nam to badanie homocysteiny przeprowadzą prawidłowo, ale o tym później. Należy też zrozumieć, dlaczego to badanie nie jest tanie, jak dajmy na to badanie moczu.

  Homocysteina jest naturalnie występującym aminokwasem wytwarzanym jako część procesu metylowania ciała, o czym pisałam nie tak dawno tu – Boję się, jest mi smutno, mam depresję, dreszcze, moje ciało jest … 

  Cały kompleks metabolizmu homocysteiny w organizmie jest bardzo zależny od niedoborów witaminy B12, kwasu foliowego (tak zwanej B9), oraz witaminy B6, co wiąże się z podwyższonym poziomem homocysteiny

  Inne czynniki, które mogą podnieść poziom homocysteiny to oczywiście tradycyjnie:

  nieodpowiednia dieta, fatalny styl życia oparty na kofeinie, alkoholu i papierochach, no i oczywiście niektóre leki na receptę (jak inhibitory pompy protonowej), oraz cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, czy zaburzenie czynności tarczycy mają wpływ na podwyższony poziom homocysteiny.

  Oczywiście, nie wszystko jest oczywiste, bowiem ciągle nie ma ostatecznej zgody, co do górnych granic stężenia homocysteiny w osoczu, chociaż tak zwany „normalny” zakres dla zdrowych osób mieści się pomiędzy 5 do 15 μmol/l. Jednak stężenia tak niskie jak 6,3 μmol / l, już niektórzy uważają jako zwiększające ryzyko, a niby najniższy prawidłowy poziom, czyli 5 μmol/l może zwiększyć ryzyko wystąpienia incydentu sercowego o około 20%.

  W Polsce przyjmuje się, że poziom homocysteiny poniżej <10 μmol/l oznacza populację z prawidłowym stężeniem i nie jest wymagana żadna interwencja. Mamy więc jasność, że są rozbieżności w temacie.

  Dobrą wiadomością jest to, że poziom homocysteiny właśnie można testować laboratoryjnie, a do tego zmiana diety, szybkie wprowadzenie suplementacji i zmiana stylu życia w wielu przypadkach jest w stanie obniżyć/znormalizować poziom homocysteiny i uchronić od nieprzyjemnych konsekwencji.

  TU KUPISZ DOBRY KWAS FOLIOWY (5-L-MTHF) G&G

  Najważniejszymi składnikami odżywczymi, które pomagają obniżyć poziom homocysteiny jest:

  kwas foliowy, witaminy B12, oraz B6, jednak uważa się, że suplementacja powinna być bardziej rozbudowana i zawierać także B2, cynk, oraz trimetyloglicyny (TMG), czyli betainę, a dokładnie betainę glicynową. Obecnie betaina nie jest dostępna w formie suplementu diety.

  Tak czy siak, aby wykluczyć problemy genetyczne, czy inne, które mogłyby podwyższać homocysteinę nie wystarczy jedynie przyjmować owe witaminy i minerały, ale trzeba badać jej poziom.

  Tło

  Stale rosnąca liczba opublikowanych badań udowadnia, że homocysteina jest wskaźnikiem potencjalnych problemów zdrowotnych.

  Dzięki temu stało się oczywiste, że poziom homocysteiny w osoczu pozwala zarówno przewidywać, jak i wyprzedzać rozwój chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu.

  Badania opublikowane w British Medical Journal wykazały wyraźnie, że znacznie donioślejszym czynnikiem ryzyka od poziomu cholesterolu (to już akurat wiadomo, że liczy się tylko ten utleniony), ale też wysokiego ciśnienia krwi, a nawet palenia papierosów jest poziom homocysteiny u osób starszych, ale też u młodszych.

  Zwiększone stężenie homocysteiny jest również związane z Alzheimerem, otępieniem, kłopotami z pamięcią, słabą koncentracją i obniżonym nastrojem. Kobiety z wysokim poziomem homocysteiny trudniej zachodzą w ciążę i są narażone na powtarzające się wczesne poronienia. Wysoki poziom homocysteiny jest również związany z migrenami, a także z cukrzycą i osteoporozą.

  Dlaczego jest taka szkodliwa?

  Jak to się stało, że homocysteina jest głównym markerem chorobowym, elementem ustalającym długowieczność i zdrowie człowieka, w tym psychiczne w całym życiu?

  Homocysteina jest naturalnie występującym aminokwasem wytwarzanym jako część procesu metylacji. Nie pozyskuje jej się z diety, zamiast tego jest biosyntetyzowana z metioniny w procesie wieloetapowym, który prawdopodobnie występuje w każdej komórce ciała. Zwróćcie uwagę na drobny niuans. „Prawdopodobnie”, czyli wciąż jeszcze jesteśmy z polu.

  Metionina z kolei jest aminokwasem, którego organizm nie może produkować, dlatego musimy dostarczać ją w pokarmach białkowych. Niedobór metioniny może wywołać objawy począwszy od podwyższonego cholesterolu, aż do uszkodzenia wątroby. Może prowadzić do stłuszczenia wątroby, bowiem jedną z funkcji metioniny jest ochrona wątroby przed degeneracją tłuszczową. Aminokwas ten czyni to częściowo dzięki syntezie cysteiny chroniącej komórki wątroby przed zniszczeniem. Czyli yyy … metionina jest także słabym ogniwem wegan.

  W didaskaliach dodam, że objawy niedoboru metioniny to również depresja.

  Wracając

  Krążące poziomy homocysteiny są zazwyczaj odpowiednio niskie ze względu na szybki metabolizm metioniny poprzez jeden z dwóch szlaków. Drogę a, czyli kobalaminy (witaminy B12), kwasu foliowego, i witaminy B6, który regeneruje metioninę, lub drogę b, czyli fosforanu 5′ pirydoksalu (PLP, alias B6), który to szlak przekształca homocysteinę do cysteiny.

  Z łatwością możemy sobie to uzmysłowić, że metabolizm homocysteiny w organizmie jest bardzo zależny od niedoborów witaminy B12, kwasu foliowego i witaminy B6, a braki te są związane z bardzo niebezpieczną hiperhomocysteinemią.

  Gromadzenie się homocysteiny, czego skutkiem jest uszkodzenie komórek ciała i występowanie poważnych chorób, wynika z tego, że biochemiczny proces transformacji nie działa prawidłowo. Zwykle z powodu braku tych niezbędnych witamin, a także minerałów.

  Nie jest przedmiotem dzisiejszego posta rozpisywanie się w temacie jak hiperhomocysteinemia może zaszkodzić powodując uszkodzenia naczyń, zaburzenia poznawcze, powikłania neurologiczne, wady wrodzone i powikłania ciąży. Szczegółowy przegląd tych mechanizmów siedzi poza zakresem moich dzisiejszych zainteresowań, ale jedno zagadnienie jest szczególnie ważne i wspólne dla wszystkich problemów.

  TU KUPISZ SUPER PRZECIWUTLENIACZ ZMIELONĄ JAGODĘ ACAI 100 ORGANIC This is Bio DOBRY DODATEK DO ZIELONYCH SZEJKÓW

  Wiadomo, że znowu chodzi o wolne rodniki tlenowe

  Mianowicie wysoki poziom homocysteiny zakłóca sposób używania tlenu przez komórki i powoduje tworzenie się szkodliwych wolnych rodników tlenowych. Wiemy, że utlenianie, czyli jakby rdzewienie od środka powoduje wiele chorób, w tym serca, udary mózgu, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

  Reaktywne formy chemiczne, takie jak wolne rodniki tlenowe mogą utleniać lipoproteiny o niskiej gęstości produkując utleniony cholesterol i generalnie utlenione tłuszcze, oraz białka w ramach rozwoju blaszek miażdżycowych.

  Ten uraz jakim jest utlenianie, wraz ze zmianami w metabolizmie tlenku azotu, ważnego regulatora i mediatora licznych procesów układu nerwowego, odpornościowego i krążenia, a także obniżenie metylacji, wszystko razem niszczy komórki naszego ciała.

  Homocysteina pobudza również wzrost komórek mięśni gładkich, powodując odkładanie macierzy zewnątrzkomórkowej i kolagenu, co z kolei zagęszcza i utwardza ściany tętnic. Mamy jasność, że są to bardzo niepokojące zjawiska.

  Wciąż jednak dokładne mechanizmy zaangażowane w zwiększone ryzyko zachorowania z powodu podniesionej homocysteiny pozostają tajemnicą w wielu aspektach, i potrzebne są dalsze badania w celu dalszego wyjaśniania podejrzeń.

  Co powoduje podniesione poziomu homocysteiny?

  Wiele czynników ma wpływ na podniesienie poziomu homocysteiny. Wśród nich jest oczywiście nieodpowiednia dieta, styl życia, zwłaszcza darcie faj, robienie flaszek, i żłopanie kawy bez opamiętania, wiadomo, że niektóre leki na receptę, cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i zaburzenia czynności tarczycy.

  Podniesiony poziom jest również związany z przewlekłymi chorobami zapalnymi w ogóle, szczególnie niektóre zaburzenia jelitowe, takie jak celiakia i choroba Crohna mają na to wpływ.

  Stężenia homocysteiny zwiększają się wraz z wiekiem, a wyższe poziomy są częstsze u mężczyzn niż u kobiet. Poziom homocysteiny może również zwiększyć się wraz z niedoborem estrogenów, a także brania leków, w tym kortykosteroidów.

  To nie jest miłe, ale muszę powiedzieć, że weganie i witarianie szczególnie, wegetarianie też mogą mieć zaburzony proces metylacji, o czym nie mówi się w pewnych kręgach tak zwanych pozytywistów naturystów, werystów przyrodniczych, którzy nie dopuszczają myśli, że muszą spożywać suplementy diety. To jest właśnie ten przypadek sprzed 3 lat, znanego witarianina, który żył bardzo zdrowo, jadł wegańskie pokarmy, codziennie ćwiczył na człowieka z żelaza, czyli Triatlonu Ironman, nawadniał się i nagle umarł na udar mózgu.

  Tymczasem proces metylacji nie może przebiegać prawidłowo z powodu braku witaminy B12, B6, kwasu foliowego, cynku.

  Niech się nie cieszą też wszystkożercy, bo oni również świrują z powodu braku witamin z grupy B, jak B12, B2, B3, czy B6, nie mówiąc już o witaminie B9, czyli kwasie foliowym.

  Bowiem mega rolę odgrywa gospodarka cukrem, otyłość, i brak ruchu. No i wszystkie niewymienione elementy zespołu metabolicznego.

  Jednak trzeba też przyznać, że świat nie jest sprawiedliwy, o czym wspomniałam przed momentem, i nawet osoby aktywne, żyjące zdrowo i odżywiające się odpowiednio mogą również być zagrożone, gdy w rodzinie generalnie panują tendencje do wysokich poziomów homocysteiny.

  Ludzie nawet o tym nie wiedzą, gdyż badanie poziomu homocysteiny nie jest tak popularne, jak powinno być

  W sumie z niewiadomych przyczyn gwałtownie rośnie liczba wariantów genów, które regulują enzymy zaangażowane w metabolizm metioniny, a dotąd nie zostały zidentyfikowane.

  No właśnie dochodzimy do bardzo ważnego elementu układanki, czyli do wadliwego genu MTHFR brzmiącego trochę jak Mother Fucker prosto od Eminema, ale z tą inwektywą niewiele mającego wspólnego, gdyż po prostu chodzi o regulację enzymu reduktazy metylo-enetetrahydrofolate (MTHFR) zwiększającego poziom homocysteiny.

  Wtedy nie będzie można brać każdej witaminy B12 (tylko metylokobalaminę) , a kwas foliowy tak czy siak musi mieć odpowiedni wzór, bo kwas foliowy kwasowi foliowemu nie jest równy, o czym pisałam tu Słyszałeś o kwasie foliowym, który leczy depresję?

  To bardzo istotne, aby trzymać rękę na pulsie posiadając ten gen.

  Gen ten jest obecny w formie homozygotycznej u około 10% większości populacji europejskich, ale częstotliwość jest bardzo zróżnicowana geograficznie. Są nacje, gdzie 40% ludzi ma ów wadliwy gen.

  Testowanie homocysteiny

  Na podstawie opracowania dr. Gilla Hart’a biochemika z ponad 25 latami doświadczenia w rozwoju i ocenie standardowych badań w szpitalach i laboratoriach.

  Pomiar stężenia homocysteiny, lub bardziej poprawnie pomiar całkowitej homocysteiny, co obejmuje sumę stężeń wolnej i związanej homocysteiny w osoczu krwi, jest trudny technicznie.

  Po pobraniu próbek krwi należy natychmiast zapobiec jej krzepnięciu za pomocą EDTA, czy heparyny, a także natychmiast (w ciągu 30 minut od pobrania) zacząć wirować próbkę, aby oddzielić krwinki od osocza.

  Nawet najbardziej wydajny transport z poradni, lub przychodni do wirówki laboratoryjnej nie zawsze się sprawdza. Są na to inne sposoby, między innymi takie, że niektórzy producenci przeznaczają zbiorniki próżniowe do pobierania krwi, będące rodzajem stabilizatora, który może opóźnić pilną potrzebę wirowania.

  Jednak najbardziej skuteczne urządzenie na rynku do zbierania i natychmiastowego oddzielenia osocza krwi do pomiaru homocysteiny jest unikalne i opatentowane, jako system separacji osocza, i co dziwniejsze produkowane jest przez jedno z laboratoriów w Wielkiej Brytanii. Dziwimy się, bo za Wielką Brytanią ciągnie się niesława co do poziomu szpitalnictwa i generalnie kadry lekarskiej. Przynajmniej tej, która leczy Polaków, ale nie chcę być niesprawiedliwa generalizując.

  Tak czy siak ciekawe czy takie urządzenia są dostępne w Polsce, tym bardziej, że laboratorium twierdzi, że korzystanie przy pobieraniu próbek krwi z separatora nie powoduje degradacji homocysteiny, aż do 10 dni, nawet przy przechowywaniu krwi w temperaturze 37 ° C.

  Istnieje jeszcze parę innych istotnych czynników, gdy pobierane są próbki krwi

  Oczywiście metionina zawarta w pokarmie nawet dnia poprzedniego, zjedzona jako białko w diecie, będzie miała wpływ na wzrost poziomu homocysteiny. Dlatego zaleca się, aby badanie wykonywane było na czczo i najlepiej, żeby dzień wcześniej powstrzymać się od pokarmów bogatych w metioninę.

  Jaki prowiant zawiera metioninę?

  Mięso i inne pokarmy wysokobiałkowe są bogate w metioninę. Potrawy bogate w białko, takie jak jaja, produkty mleczne, ryby, drób i mięso, zawierają wysoki poziom metioniny, który jest również dostępny w mniejszych ilościach w orzechach, zbożach, nasionach i roślinach strączkowych.

  Czyli widzimy, że dobrze jest zrobić sobie dzień wegańsko-witariański przed badaniem.

  A pomiar homocysteiny w moczu nie wystarczy?

  Wielokrotnie słyszałam, że można mierzyć poziom homocysteiny w moczu, ale z tego co wiem obecnie na ten temat szkoda byłoby mi kasy na takie badanie, gdyż może być bardzo mało miarodajne. Owszem mocz łatwo zebrać, ale tylko około 1% homocysteiny jest zwykle filtrowanej przez kłębuszki nerkowe. Dlatego wyniki takich badań należy interpretować ostrożnie, i właściwie tylko przy ekstremalnej hyperhomocysteineaemii mogłyby być ewentualnie pomocne.

   

  TU KUPISZ MOJĄ REWOLUCYJNĄ KSIĄŻKĘ z autografem:)

  Dlaczego o tym wszystkim piszę?

  Żeby uczulić Cię, że lekarze nie będą Cię zachęcali do badania homocysteiny, chyba, że odpłatnie, bowiem jest to drogie, a do tego różne metody badania tego wskaźnika w zależności od laboratorium nie dają takich samych wyników.

  Wybór usługi badań laboratoryjnych okazuje się być procesem krytycznym całego przedsięwzięcia

  Do tego, nie można się dogadać co uważa się za „normalny” poziom?

  Wciąż nie ma zgody co do górnych granic dla stężenia homocysteiny w osoczu. Wśród zdrowych osób tak zwane „normalne” stężenia najczęściej wahają się od 5 do 15μmol /l. Jednakże badania dotyczące określonych grup ludności wykazały, że górna granica 15μmol /l jest zbyt wysoka dla dobrze odżywionej populacji bez objawów niedoboru witamin. Jest oczywiste i jasne, że każdy wzrost poziomu homnocysteiny o 5μmol / l zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzeń wieńcowych o około 20%, niezależnie od tradycyjnych czynników ryzyka dla choroby wieńcowej serca.

  Ponadto jest dobrze udokumentowane, że ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej jest już wysokie przy poziomie 10, a 15 μmol / l.

  Z kolei o czym już pisałam, inni podają, że każdy pomiar homocysteiny ponad 6,3 μmol/ l oznacza zwiększone ryzyko

  A w Polsce wystarczy mieć poniżej 10 μmol/l i mówią, że jest git

  Ale to nie jest git

  Nie ma jednak żadnej wątpliwości, że pomiar homocysteiny stanie się już wkrótce rutynowym badaniem przesiewowym do oceny ryzyka w przyszłości.

  Oczywiście dieta śródziemnomorska jest bogata w witaminy B-complex

  Leczenie

  Dobre jest to, że wysokie poziomy homocysteiny mogą w wielu przypadkach zostać znormalizowane przestrzeganiem zaleceń dotyczących suplementacji diety. Wykazano, że wymienione wcześniej witaminy są bardzo skuteczne w zmniejszaniu poziomów homocysteiny w osoczu krwi.

  Oczywistym jest też, że chociaż uzupełnianiem witamin można unormować stężenie homocysteiny, to i tak trzeba przeprowadzić testy na poziom homocysteiny, bowiem indywidualny metabolizm, czynniki środowiskowe i genetyczne sprawiają, że praktycznie niemożliwe jest ustalenie odgórnych norm żywieniowych dla każdego człowieka. Dopiero wynik testu w następnej kolejności może zdefiniować nam wymagania dietetyczne i suplementacji.

  Referencje
  1. de Ruijter, W. et al, “Use of Framingham risk score and new biomarkers to predict cardiovascular mortality in older people: population based observational cohort study”. British Medical Journal, 2009, 338: a3083.
  2. Seshadri, S. et al, “Plasma homocysteine as a risk factor for dementia and Alzheimer’s disease”. New England Journal of Medicine, 2002, 346:476-483.
  3. Rugolo, S. et al, “Hyperhomocysteinemia: associated with obstetric diabetes and fetal malformations”. Minerva Ginecologica, 2005, 57:619-25.
  4. Savage, D. et al “Sensistivity of serum methylmalonic acid and total homocysteine determinations for diagnosing cobalamin and folate deficiencies”. American Journal of Medicine, 1994, 96:239-46.
  5. Klee, G. “Cobalamin and folate evaluation; measurement of methylmalonic acid and homocysteine vs vitamin B12 and folate”. Clinical Chemistry, 2000, 46:1277-83.
  6. Bolander-Gouaille, C. In “Focus on homocysteine and the vitamins involved in its metabolism”. Published by Springer-Verlag, France, 2002, Chapter 3, p33.
  7. Upchurch, G. et al, “Homocysteine, EDRF and endothelial function”. Journal of Nutrition, 1996, 126:1290S-1294S.
  8. Cortelezzi, A. et al, “Hyperhomocysteinemia in myelodysplastic syndromes: specific association with autoimmunity and cardiovascular disease”. Leukemia & Lymphoma, 2001, 41:147-50.
  9. Mutus, B et al, “Homocysteine-induced inhibition of nitric oxide production in platelets: a study on healthy and diabetic subjects”. Diabetologia, 2001, 44: 979-82.
  10. Duthie, S. “Folic acid deficiency and cancer: mechanisms of DNA instability”. British Medical Bulletin, 1999, 55:578-92.
  11. Robertson, K. “DNA methylation, methyltransferases, and cancer”. Oncogene, 2001, 20:3139-55
  12. Carmody, B. et al, “”Folic acid inhibits homocysteine-induced proliferation of human arterial smooth muscle cells”. Journal of Vascular Surgery, 1999, 30: 1121-8.
  13. Majors, A. et al, “Homocysteine as a risk factor for vascular disease. Enhanced collagen production and accumulation by smooth muscle cells”. Arteriosclerosis Thrombosis and Vascular Biology, 1997, 17:2074-81.
  14. Bolander-Gouaille, C. and Bottiglieri, T. In “Homocysteine related vitamins and neuropsychiatric disorders”. Published by Springer-Verlag, France, 2003, pp58-108.
  15. Rozen, R. “Genetic modulation of homocysteinemia”. Seminars in Thrombosis and Hemostasis, 2000, 26: 255-61.
  16. Wilcken, B. et al, “Geographical and ethnic variation of the 677C>T allele of 5,10 methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR): findings from over 7000 newborns from 16 areas world wide”. Journal of Medical Genetics, 2003;40:619-625.
  17. European Patent EP1518118
  18. Rasmussen, K. and Møller, J. “Total homocysteine measurement in clinical practice”. Annals of Clinical Biochemistry, 2000, 37: 627-648.
  19. Refsum, H. et al, “Facts and Recommendations about total homocysteine determination: an expert opinion”. Clinical Chemistry, 2004, 50: 3–32.
  20. Garg, U. et al, “Short-term and long-term variability of plasma homocysteine measurement”. Clinical Chemistry, 1997, 43: 141-145.
  21. Hart, G. “Fundamentals to look for when choosing laboratory testing services”. Nutrition Practitioner, 2008, Spring/Summer.
  22. Bolander-Gouaille, C. In “Focus on homocysteine and the vitamins involved in its metabolism”. Published by Springer-Verlag, France, 2002, Chapter 8, p206.
  23. Nygard, O. et al, “Major lifestyle determinants of plasma total homocysteine distribution: the Hordaland Homocysteine Study”. American Journal of Clinical Nutrition, 1998, 67:263-70.
  24. Ubbink, J. et al, “Results of B-vitamin supplementation study used in a prediction model to define a reference range for plasma homocysteine”. Clinical Chemistry, 1995,41:1033-7.
  25. Humphrey, L. et al, “Homocysteine level and coronary heart disease incidence: a systematic review and meta-analysis”. Mayo Clinic Proceedings, 2008, 83:1203-12.
  26. Robinson, K. et al, “Hyperhomocysteinemia and low pyridoxal phosphate: common and independent reversible risk factors for coronary artery disease”. Journal of Circulation, 1995, 92:2825-30.
  27. Holford, P. and Braly, J. (2003) “The H Factor”. Published by Piatkus, UK.
  28. Nilsson, K. et al, “Plasma homocysteine in relation to serum cobalamin and blood folate in a psychogeriatric population”. European Journal of Clinical Investigation, 1994, 24:600-6.
  29. Faurshou, M. et al, “High prevalence of hyper-homocysteinemia due to marginal deficiency of cobalamin or folate in chronic myeloproliferative disorders”. American Journal of Hematology, 2000, 65: 136-40.

  TU KUPISZ WITAMINĘ B12 TiB w dużych dozach

  Konklużyn:

  Do najważniejszych składników odżywczych, które pomagają obniżyć poziom homocysteiny należy kwas foliowy, witaminy B12, B6 i B2, cynk i trimetyloglicyny (TMG), czyli betaina.

  Ten wpis powinien naświetlić Ci znaczenie wykonania badania poziomu homocysteiny w dobrym laboratorium, a następnie ewentualne monitorowanie jej poziomów w trakcie leczenia.

  owocek:)

  reklamablog


  Blog ssk-ji.info, nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.

  Rzuć też może gałką na to:

  Dobre suplementy, pożywienie i kosmetyki znajdziesz w Wellness Sklep 


  Disclaimer:
  Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.


  (Visited 47 659 times, 47 visits today)
  Udostępnij

  Powiązane artykuły

  Komentarze

  1. michał 22 stycznia 2019 o 01:11

   a co jeżeli homocysteina jest na poziomie 3,5 lub niżej? czy nie należy się obawiać że np spadnie do 0?

   1. Ssk-ji 22 stycznia 2019 o 08:53

    nie powinna być tak nisko, zbadaj kwas foliowy, B12, może mutację genu MTHFR

    1. michał 1 lutego 2019 o 09:45

     A co się może stać gdy ta homocysteina będzie taka niska lub będzie spadać jeszcze niżej nigdzie nie znalazłem takiej informacji.

     1. Ssk-ji 1 lutego 2019 o 12:18

      to oznacza również poważnie zaburzony cykl metylacji, ten aminokwas jest niezbędny na określonym poziomie

  2. Anna 22 stycznia 2019 o 10:02

   Pepsi, a czy betaina HCL też wpływa na poziom homocysteiny?

   1. Ssk-ji 22 stycznia 2019 o 13:09

    nie

  3. sylwia 27 lutego 2019 o 08:53

   Pepsi a co myślisz o tym …. , mężczyzna 70 lat , cukrzyk , od jakiegoś czasu szybko spadające wyniki TSH , natomiast homocysteina rośnie i to też dosyć szybko ( poziom na dzień dzisiejszy 15 ) kwas foliowy powyżej normy , witamina b 12 w normie

   1. Ssk-ji 27 lutego 2019 o 12:44

    jak kwas foliowy powyżej normy to może przekłamywać wyniki B12. Mutacja genu MTHFR zbadana?

  4. Sylwia 27 lutego 2019 o 16:11

   Nie,mutacja genu nie zbadana. Suplementowac B 12 ?

  5. iwoblo 12 marca 2019 o 13:02

   Witam, mam w koszyku Pakiet Gold do 4 szklanek, pieprz czarny, selen. Zastanawiam się co jeszcze mam zakupić, aby poprawić swoje funkcjonowanie. Czym powinnam zbić homocysteinę? Czy samym B Complex mogę to zrobić czy jednak oddzielnie kupić witaminy B2, B6, B12, cynk, kwas foliowy? Jak powinnam zacząć dawkowanie D3+K2?

   – Kobieta 38 lat
   – Waga: 62 kg/168cm
   – Homocysteina:
   – 25(OHD): 2
   – pozostałe wyniki w normie
   – chroniczne zmęczenie, a wieczorem już totalnie nie funkcjonuję, wypruta na maksa,
   – ból kolan (tylko przy kucaniu, jakby nadwyrężone),
   – „ból” stóp (nie wiem jak nazwać ten „ból”, ale nie wiem co ze stopami zrobić zwłaszcza wieczorem i podczas snu…szukam zimnego miejsca na kołdrze, żeby zrobić sobie chwilowy zimny okład, nie daje mi to spokoju, słabo śpię, jest to na granicy małego bólu i „obłędu” :-)) i to już klikla lat,
   – częsty ból w klatce piersiowej (średnio raz w miesiącu wieczorem uciska mnie w klatce, a czasami nie mogę wziąć głębokiego oddechu. Jakby płuca bolały, chociaż wiem, że to niemożliwe, bo nie unerwione :-)), i nie jestem palaczem 🙂
   – mam dużo stresu związanego m.in. z pracą
   – w ciągu 1,5 roku przytyłam 9 kg, pomimo, iż mniej jem i wydaje mi się, że to przez stres jaki mi towarzyszy ostatnio. I do tego prawie wszystko w brzuch a nie w cycki 😉

   Od przyszłego tygodnia chcę zacząć trening funkcjonalny + kettle + Pilates. Trochę ruchu też powinno dobrze na mnie podziałać 🙂

   Proszę, help me 🙂

   1. Ssk-ji 12 marca 2019 o 14:16

    Nie wpisałaś jaka homocysteina, a czy nie pomyliłaś się pisząc, że metabolit D wynosi 2 ?! jak odpiszesz wszystko powiem co i jak

   2. iwoblo 12 marca 2019 o 14:40

    Niechcący zaklepałam komentarz zanim wpisałam wyniki 🙂
    Metabolit na poziomie 20, a homocysteina ponad 11.

    1. Ssk-ji 12 marca 2019 o 14:52

     Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek http://ssk-ji.info/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, do 4 szklanki Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html, naturalnie reguluje hormony.
     Do drugiej szklanki z magnezem bierz 1 kwas foliowy G&G https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2505-folic-acid-5-mth-400mcg-90kaps-gg–5060040826195.html?search_query=kwas+foliowy&results=732

     Do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca i odżywiająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
     po jednej tabletce, a po śniadaniu 2 D3+K2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html, oraz 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib–5905344040130.html
     oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

     Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D – nie wcześniej niż za 2 miesiące – odstaw D3 i G&F TiB.

     Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

     Jak wypada domowy test na zakwaszenie ciała? http://ssk-ji.info/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/
     Znajdujesz niestrawione kawałki jedzenia w kale?

     Bóle kolan nóg, trawa pszeniczna w 4 szklance i pij dużo zielonej herbaty, oraz jedz sezam.

     Jeśli chodzi o schudnięcie koniecznie wejdź na post przerywany: http://ssk-ji.info/dlaczego-jem-i-chudne-z-przerywanym-postem-jest-najlepsza-dieta-na-swiecie/

     Nie jestem lekarzem, ściskam

     1. iwoblo 11 kwietnia 2019 o 19:43

      Witam Pepsi, od miesiąca (bez trzech dni :-)) stosuję to co zaproponowałaś. Do 4 szklanki dorzucałam dodatkowo Hemp Protein oraz macę, które mi się skończyły a i pozostałe składniki do 4 szklanek też się kończą (dzieliłam się razem z mężem i stąd szybkie zużycie). Chcę szybciutko zrobić zamówienie i zastanawiam się, co mogę dorzucić jeszcze do 4 szklanki? Mogłabyś mi poradzić, czy dalej stosować Hemp Protein i macę? może coś jeszcze dorzucić? może coś zmienić? coś odjąć? coś dodać? Do zamówienia na pewno dorzucę trawę pszeniczną, bo poprzednio zapomniałam. Bardzo bolą mnie kolana, a jak trochę pospaceruję z kijkami lub pobiegam to nawet puchną. Pomyślałam też o MSM i nie wiem czy słusznie. Jeżeli MSM to co do tego jeszcze? Może kolagen? Proszę podpowiedz i rozpisz jak używać… Dziękuję 🙂

      1. Ssk-ji 11 kwietnia 2019 o 20:03

       Dobrze pomyślałaś 2 gramy MSM TiB (pół płaskiej łyżeczki) do 4 szklanki,ale wtedy dobrze byłoby dodać jeszcze Kolagen Peptan F TiB
       Ale świetnie działa taka para redoks Kwas askorbinowy TiB z MSM i popijanie przez cały dzień, http://ssk-ji.info/witamina-c-i-msm-najlepsze-alternatywne-zrodla-tlenu-czyli-leczenie-w-pigule/
       Na kolana też powinnaś podjadać sezam, szczególnie jak bolą: http://ssk-ji.info/5-domowych-srodkow-a-nawet-8-na-bol-kolan-przynoszacych-natychmiastowa-ulge/

       Jeśli nie bierzesz jodu przez skórę, to dobrze byłoby dodawać pół łyżeczki Kelp This is BIO (trochę psuje smak, ale ta 4 szklanka i tak nie jest wybitnie smaczna)

      2. iwoblo 11 kwietnia 2019 o 21:07

       Podsumuję i jak coś źle robię to mnie popraw proszę.
       1. Rano stosuję 4 szklanki.
       Do drugiej szklanki łykam kwas foliowy.
       Nadal do 4 szklanki dorzucam hemp protein, macę, kelp, green coffe, oraz MSM + łykam kolagen.
       Jeżeli nie dorzucę MSM do 4 szklanki to MSM z witaminą C mogę sobie popijać przez cały dzień rozrobione w 1 litrze wody. Czy mogę do tego litra dodać 10 gram witaminy C, 2 gramy MSM (a może też 10g MSM?), dwie małe łyżeczki BIO sproszkowanej dzikiej róży i ziela ruty dla flawonoidów oraz miód spadziowy ze spadzi iglastej?
       2. Potem jem śniadanie i łykam Green&Fruits+Omega3+Wit D3+K2.
       3. Rano smaruję się oliwą magnezową a wieczorem robię kąpiel stóp z dodatkiem soli Epsom.
       4. Stosuję post przerywany, uważając na 4 szklankę, bo tam dużo wszystkiego i przerywa post. Uprawiam sport bieganie lub nordic walking 🙂

       Jak długo stosować picie MSM+witaminę C i jak długo łykać kolagen?
       Czy w związku z tym (albo i nie w związku), że będę brać Kelp to czy:
       – powinnam dodatkowo łykać 1 kapsułkę cynku G&G?
       – powinnam dodatkowo łykać selen G&G?
       – powinnam dodatkowo łykać witaminę E?

       i już Ci dziękuję. Zmieniasz moje życie 🙂

      3. Ssk-ji 11 kwietnia 2019 o 22:23

       Picie MSM i C to jest kuracja, coś jak kalibracja, czyli robisz doraźnie, gdy Cię bolą np stawy, przez cały dzień i taka kuracja raz, góra 2 razy w miesiącu.
       Natomiast kolagen do 4 szklanki lecisz opakowanie, i możesz troszkę odpocząć, ale nie musisz, siarka codziennie potrzebna. Gdy jesz dużo jaj, czy pijesz sok z kiszonej kapuchy możesz sobie na ten czas odpuścić MSM, ale troszeczkę bym brała, o ile oczywiście nie masz jakiejś nadwrażliwości na MSM, ale Last twierdzi, że to brak molibdenu

      4. iwoblo 14 kwietnia 2019 o 12:45

       A czy przy poziomie homocysteiny 11,7 powinnam brać dodatkowo Bcomplex G&G?

       Stosuję Greens & Fruits TiB, kwas foliowy G&G oraz łyżeczkę macy w 4 szklance…i może to wystarczy do wyregulowania homocysteiny?

      5. Ssk-ji 14 kwietnia 2019 o 12:52

       powinno wystarczyć, w razie czego włączymy wieczorem B6 comlex G&G

      6. iwoblo 14 kwietnia 2019 o 12:56

       Dziękuję i ściskam mocno 🙂

  6. agulaaaaaa 16 marca 2019 o 17:39

   Witam Mam stwierdzoną endometrioze z guzem endometrialnym w jelicie i w mięśniach brzucha po cc. Narazie nie daje dolegliwości bólowych i jest do obserwacji z uwagi na małe rozmiary. Od 2 miesięcy jestem na diecie bez glutenu, (tylko orkisz) bez nabiału, bez cukru, mięso głównie białe. Rano na czczo herbatka z cytryny, kurkumy, imbiru, cynamonu. Suplementuje probiotyk, selen + E, Complex B, Mg, Cynk, olej lniany + D3. Chlorella, spirulina. Duzo warzyw, owoców. Morfologia książkowa- od czasu diety i suplementacji. Ale homocysteina 10, niskie ale w normie tsh 1,37, ft4-0,84, ft3- 3,74- czyli lekko poniżej normy. CA 125- 130 z uwagi na obecność endo. Cholesterol 192, glukoza 93. .Magnez, potas, sod, żelazo, trzustka, wątroba prawidłowe. Odkąd jestem na diecie i suplementach zniknęło zmęczenie. Ż koncentracja i pamięcią mogłoby być znacznie lepiej. Co wiec jeszcze zmienić, co jeszcze zbadać. Czy przy homocysteinie 10 wprowadzić Complex B metylowany? Mutacji Mthfr nie badalam. Na początku diety otworzył się umysł i świadomość, ale znów wrócił problem z pamięcią i koncentracja.

   1. Ssk-ji 16 marca 2019 o 19:26

    zobacz też mój filmik, link w poście, tam jest sporo informacji http://ssk-ji.info/co-ma-wspolnego-endometrioza-marchewka-i-nadmiar-estrogenow/

    1. Agulaaaa 17 marca 2019 o 11:32

     Dzięki Pepsiulka. A marchewka w postaci soku z wyciskarki też będzie miała pozytywne działanie? I odnośnie glutaminy… czyli sam kolagen TiB z Wit C to za mało? A ten shape szejk który polecasz w filmiku już zawiera glutamine?

     1. Ssk-ji 17 marca 2019 o 14:43

      tak, ma i to sporo, ale przy poważnej celiakii dorosłych trzeba by dodać jeszcze chociaż pół miarki, jakby co, to mamy, nie naszą, ale jest.
      Marchewka w postaci soku nie ma błonnika

  7. joap 18 marca 2019 o 21:22

   Pepsi kochana, staram sie pic 4 szklanki, nie zawsze udaje mi sie codziennie, walczę z podwyższonym tsh, bez leków na razie, na dzien dzisiejszy 4,52, ale miałam i 6.
   Mam 38 lat, Waze 75 przy 170, czuje sie zle, grubo w sensie i przez ostatnie rok półtora przytyłam, ćwicze dwa razy w tyg bodyart, ciagle czuje sie opuchnięta..
   Homocysteina 7,9; ast 35 alt 43, cholesterol 205,5 (mowi ze powyżej normy); Hdl 76,5; ldl 114,8,trójglicerydy 70,9; nie hdl 129; morfologia w normie, bilirubina 0,55. zastanawiam sie nad ta wątroba…nic mi sie nie chce i bolą mnie stawy, robia minusie tez rożne historie skórne.. ostatnio na udzie czerwona plamka nie swędzi ani nic, urosła, niby troche teraz jaśniejsza..
   Zastanawiam sie co jeszcze u Ciebie zamówić, No i mysle o poście przerywanym

   1. Ssk-ji 18 marca 2019 o 21:32

    to pewnie wszystko z powodu niedoczynności tarczycy, tam w tym artykule jest taki mój filmik zbiorczy, http://ssk-ji.info/znachore-podajo-babie-15-jakze-istotnych-zalecen-przy-niedoczynnosci-tarczycy/

    przeciwciała tarczycowe masz w normie?

  8. joap 18 marca 2019 o 22:35

   Nie robiłam, miałam ze 3 lata temu podwyższone, koło 200, endo mowi ze nie potrzeba sprawdzać;) ft4 jeszcze robiłam, w normie…

   1. Ssk-ji 19 marca 2019 o 05:29

    endo endo

  9. joap 19 marca 2019 o 06:19

   Endometrio?

  10. kasiaaw 20 marca 2019 o 16:38

   Hej Pepsi! Właśnie przejrzałam moje wyniki badań sprzed ponad roku i powiem szczerze, że nie byłam kompletnie (wtedy) świadoma o co tak naprawdę chodzi z tą homocysteiną i nie ukrywam, że lekarz jeszcze bardziej uspokoił mnie w tym twierdzeniu mówiąc, że to tylko lekko podwyższony wynik. Tak więc, ja (wtedy) jako niewinna owieczka kompletnie nie mająca wiedzy i mająca może nieduże, natomiast na tyle zaufanie do powiedzmy wykształconych jak zakłada dziedzina medycyny ludzi/”lekarzy”, że nie wzbudziło to we mnie niepokoju. Nie ukrywam, że walczyłam wtedy w ogóle o przetrwanie, z niedoczynnością, Hashimoto, insulinoopornością i paroma innymi. I dzisiaj kiedy już stanęłam trochę pewniej na własne nogi, zaczęłam trochę bardziej poszerzać wiedzę i szukać, szukać i jeszcze raz szukać-przyczyn, rozwiązań etc. . A więc jestem teraz przed (ale już z dużo wiekszą świadomością) rozpoczęciem kolejnej walki o własne zdrowie i lepszą wersje siebie. Tak więc zaczynam oczywiście od kompleksu badań. Znalazłam na paru wpisach (Twoich -rzecz oczywista, ale nie tylko! Będę szczera, bo trzeba korzystać też z wielu źródeł itd itd.. Nie będę tutaj rozpoczynać kolejnego elaboratu, bo to nie o to chodzi ale wszyscy wiemy o co chodzi :p) listę wstępnych badań i pytanie mam jeszcze takie czy możesz zerknąć na tym etapie czy jest ona kompletna? I drugie pytanie (prywatne poniekąd), czy mogłabyś szczerze polecić laboratorium w którym warto wydać jednak dość sporą sumę monet, które przede wszystkim będą wiarygodne, bo nie ukrywam, że poza tym za nim doszłam do tego wszystkiego czyli rzecz jasna wiedzy o naszych ludzkich organizmach i mechanizmach, zdrowiu, badaniach, suplementach etc. to kolejno było zrobienie wszystkich badań, które nie są tanią sprawą, ale niestety okazały się wielokrotnie sfałszowane/pomylone, tak więc nawet już mając wszystkie podstawy do rozpoczęcia walki, to był to tak i tak fall start i kolejno szukałam innych placówek i tak w kółko do momentu w którym mam może i dużo badań ale wiele jest z dużym odstępem czasowym zrobionych w tym z różnych placówek i tak mi się to rozjeżdża także teraz chciałabym konkretnie pójść do jednej i zrobić wszystko, co powinnam ale nadal nie jestem pewna i chciałabym zapytać o Twoją rekomendacje, żeby nie szukać i tracić czasu i pieniędzy..
   Tutaj podaję listę:
   -Mocz (sprawdzić erytrocyty i leukocyty +ciężar)
   -25(OH)D
   -Homocysteina
   -igG
   -Morfologia (hematokryt i hemoglobina)
   -OB (metoda sedymentacyjna)
   -CRP
   -Kwas moczowy, mocznik, kreatynina
   -Żelazo, fibrynogen, kwas foliowy, sód, potas
   -Lipidy, cukier, insulina na czczo
   -TSH, FT3, FT4, ATPO, ATG

   I tutaj pytanie czy warto na początku rozszerzyć listę o te badania:
   -Cholesterol
   -D-dimery
   -Kortyzol (z podaną godziną)
   -Insulina w osoczu krwi
   -Hemoglobina glikowana
   -Trójglicerydy całkowite
   -EGFR
   -wątrobowe
   -Amylaza?
   Czy jeszcze coś dorzucasz do listy?
   Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i uwagę 🙂 I wybacz, że znowu taki wywód, ale cóż poradzę jak to takie wszystko nie do końca proste i oczywiste dla przeciętnego człeka 😀
   A i zapomniałabym..
   Wynik homocysteiny wyniósł 17,2.

   1. Ssk-ji 20 marca 2019 o 20:49

    na blogu są 2 listy, jedna większa, druga podstawowa, wpisz w szukałkę, możesz też kupić moją książkę, albo tylko przejrzeć w empiku w niej jest dłuższa lista, badanie na siemaszki

    homocysteina dużo za wysoka, na już 4 szklanki, do drugiej 1 kwas foliowy G&G, a do śniadania Bcomplex G&G, oczywiścioe D3+K2 TiB, Omega 3 TiB i reszta

  11. marlena090 25 marca 2019 o 22:30

   Cześć Pepsi
   od czego powinnam zacząć leczenie przy poniższych wynikach:
   homocysteina na poziomie 30,5? MTHFR zrobię w środę. Do tego mam hashimoto- tarczyca w guzach, podejrzenie endometriozy i zespołu policystycznych jajników.
   Wyniki TSH- 0,4947 uIU/ml, FT 3-2,93 pg/ml, FT4- 1,02 ng/dl, anty-TPO 32,62 IU/ml ( norma 0-5,61), anty-TG 18,6 IU/ml ( norma 0-4,11) wit d3- 67 ng/ml, CA 125 – 28 U/ml ( norma 0-35), glukoza- 89 mg/dl Insulina 7,3 uIU/ml

   1. Ssk-ji 26 marca 2019 o 07:23

    Ile masz lat? skąd takam homocysteina? Na jakiej jesteś diecie, że nie dostarczasz B complex? Koniecznie zrób B12, kwas foliowy.

  12. marlena090 26 marca 2019 o 07:57

   Mam 33 lata. Nie wiem skąd taka homocysteina. Pierwszy raz robiłam to badanie. Dietą ograniczyłam gluten. Zrobię wyniki B 12 i kwasu foliowego. Napisz mi proszę co oznacza taki wynik cysteiny?

   1. Ssk-ji 26 marca 2019 o 15:32

    homocysteiny, masz dokładnie w artykule napisane co to oznacza

  13. kasiaaw 26 marca 2019 o 16:14

   Mam już część badań, ale jutro idę po resztę, bo nie wszystkie akurat robili w tym laboratorium tylko podwykonawca (któremu średnio ufam). Czy mogłabyś rzucić okiem na nie? Nie wiem czy jest sens wypisywać je czy wysłać całość?

   1. Ssk-ji 26 marca 2019 o 18:29

    Jeśli chcesz abym pomogłą Ci dobrać suplementy z naszego sklepu wyślij, lub tutaj przepisz, ale tylko niepokojące wyniki. Z boku podaj widełki labu, bo mogę nie wszystko dobrze pamiętać. Ale homocysteinę, 25(OH)D, B12 i kwas foliowy, oraz CRP podaj bez względu na to czy mieszczą się w widełkach labu. Jeśli wyślesz mejla czeka się ok 14 dni, jeśli tutaj zdecydowanie szybciej.

  14. kasiaaw 26 marca 2019 o 20:15

   No więc tak homocysteinę, B12 i foliowy będę dopiero mieć ale część już mam.
   WBC [ leukocyty ] 3.20 //3.5 – 10.0
   RBC [ erytrocyty ] 3.89 //4.2 – 5.4
   HCT [ hematokryt ] 35.20 //35-46
   PLT [ płytki krwi ] 153.00 //150 – 390
   PCT [ płytkokryt ] 0.13 //0.100 – 0.500
   P-LCR [ % wsk.dużych PLT ] 20.8 //0,1 – 99,9
   P-LCC [ wart. bezwg. wsk. dużych PLT ] 32 //1-1999
   %LYM [ limfocyty ] 61.40 //17.0 – 50.0
   #LYM 2.0 //1.2 – 3.2
   #MID 0.2 //0.3 – 0.8
   #GRA 1.0 //1.2 – 6.8
   Odczyn Biernackiego – OB 3 //1 – 10
   pH moczu 8,5 //5,0 – 6,5
   Ciężar właściwy 1.010 //1,005 – 1,030
   Z moczu b. chemicznego to tak ogólnie białko, glukoza, bilirubina, c. ketonowe, azotyny : nie wykryto
   Urobilinogen 0.2 // 45
   LDL 70.00// 30 – 135
   Bilirubina c. w surowicy 0.70// 0 – 1,1
   GPT/ALT 11.00// 5 – 41
   GOT/AST 20// 5 – 40
   CRP 0,1 // 0,1 – 5,0
   I tutaj jestem sama zdziwiona wynikiem D3, bo przyjmowałam suplementy z k2 ale to jeszcze w tamtym roku i potem nieregularnie, i jeszcze wręcz czuje jakbym miała jej niedobór, bo ciągle mam jakieś stany depresyjne i brak chęci i jakaś taka ciągła chandra, a wynik wskazuje 104,5, a w styczniu 2018 wynosił 21. Także chyba zrobię drugi raz, bo sama nie wierzę albo raczej nie czuję..
   next to TSH 1,81, FT3 2,26, FT4 11,35 I prolaktyna 5,78. W skrócie powiem, że to może nieperfekcyjny wynik ale mój mały sukces, bo po roku stosowania się zmian żywieniowych i nie tylko – widać efekty. A rok temu dla porównania jeden z wyników TSH: 0,002
   Na razie tyle mam, do końca tygodnia powinnam mieć resztę. Bless you

   1. Ssk-ji 26 marca 2019 o 20:48

    przydałoby się zapytać hematologa co sądzi o wynikach krwi. Masz jakiś problem z nerkami? jaka kreatynina, mocznik, kwas moczowy, sód i potas?

  15. kasiaaw 26 marca 2019 o 21:22

   Kwas moczowy 3 (2,6-6,2) więc chyba ok
   Mocznik 20 (15-39)
   Kreatynina powinna być ale chyba się walnęli, bo nie widzę jej. Ale sprzed roku była ponad normę (98 i 1,11), + robiłam wtedy krzywą wraz z glukozą i insuliną i też źle to raczej wyglądało, bo po godzinie zamiast podskoczyć spadł poniżej granicy. Jak dobrze pamiętam (raz 83-83-108, a za drugim 79-76-61) i DHEAS już pod granicę albo przekroczył 256 i ta homocysteina wtedy 17.
   Ale to i tak dam znać jak reszta, bo widzę że coś jest nie tak z tymi wynikami ale jeszcze nie doszłam co. Też miałam kilkakrotnie ostre bóle brzucha i na USG ostatnio polip na pęcherzyku ale lekarz oczywiście kazał czekać, także działam na własną rękę na razie.

  16. Szczypior 7 kwietnia 2019 o 20:18

   Witam Cię! mam stwierdzoną endometriozę. Kilka dni temu robiłam badania. Witamina 25(OH) D 49,5; ft3 2,59; ft4 0,98. homocysteina 12,7 – czy powinnam się martwic takim wynikiem homocysteiny?

   1. Ssk-ji 7 kwietnia 2019 o 23:32

    nie martwić, tylko działać, B12 G&G, kwas foliowy G&G https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2505-folic-acid-5-mth-400mcg-90kaps-gg–5060040826195.html?search_query=kwas+foliow&results=1185, B6 complex G&G wieczorem, pół szklanki soli epsom TiB do kąpieli wieczornej

  17. iwoblo 14 kwietnia 2019 o 11:06

   Pepsi, już zebrałam w całość zamówienie, ale nie mogę wpisać kodu rabatowego pepsi5eliot, bo w koszyku nie ma takiej możliwości. Przymierzałam się do zamówienia około 2 tygodnie temu i wtedy miałam taką możliwość, ale nie złożyłam zamówiłam. Teraz siedzę i składam kolejne duże zamówienie (ponad 600zł) i ten rabat podreperowałby mój budżet. Nie korzystałam jeszcze z kodu rabatowego u Ciebie. Czy ten kod, który wyświetla się na stronie nie będzie już aktywny? Możesz napisać mi na prywatną wiadomość. Dziękuję i będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam Iwona Dobroczyńska

   1. Ssk-ji 14 kwietnia 2019 o 12:50

    Kod działa zawsze i dla wszystkich czytelników, wyjątkiem są tylko jakieś promocje bo wtedy to się nie sumuje, ale dzisiaj nie ma, więc powinno wszystko działać. MożŹ dopiero na końcu się okaże, zasymuluj całe zakupy i na samym końcu jest podanie kodu <3

    1. iwoblo 14 kwietnia 2019 o 13:23

     Niestety, na żadnym etapie nie mam możliwości wpisania kodu rabatowego. Sprawdzałam, aż do momentu płatności Paypal. Sprawdzałam też jako gość. Czy mogę liczyć na Twoją pomoc? Może skontaktować się przez formularz kontaktowy wybierając temat „pomoc techniczna – informatyk”?

     1. Ssk-ji 14 kwietnia 2019 o 15:54

      w kroku pierwszym, poniżej produktów masz okienko kupony, tam wpisujesz kod ze strony i zatwierdzasz

  18. iwoblo 14 kwietnia 2019 o 19:16

   Tak, jeszcze dwa tygodnie temu miałam możliwość wpisania kodu, ale teraz nie mam takiej opcji 🙁 poniżej produktów nie mam okienka

   1. Ssk-ji 14 kwietnia 2019 o 22:51

    teraz to sprawdziliśmy i jest kupon

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *