logo

Medycyna postępuje...

100% ORGANICZNA ASHWAGANDHA This is BIO TWÓJ ADAPTOGEN

 

TOP

Dzień | Tydzien | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum
 • Kolendra, czy na pewno chelatuje metale ciężkie?

  my-dog-eats-soap

  Czyli znowu kontrowersje.

  Kolendra jest oczywiście powszechnie znana  na subkontynencie indyjskim i w obu Amerykach, a także (szczególnie teraz) w niektórych częściach Europy.  Jest rośliną szeroko stosowaną na całym świecie jako przyprawa, albo przybranie potraw kulinarnych. Jej nazwa naukowa to  Coriandum sativum. 

  Do celów leczniczych używano od wieków sproszkowanego korzenia kolendry, a także/ Jej liście i ziarna mają rozpoznawalny i przyjemny aromat (właśnie w sprawie liści pojawi się pierwsza zajadła kontrowersja, o czym za moment) i są powszechnie stosowane w postaci surowej lub suszonej do zastosowań kulinarnych.

  Wartość odżywcza kolendry:

  Odrazu powiem, kolendra jest niedoceniana w tej kwestii, ponieważ posiada mnóstwo wartości odżywczych. Dlatego każdy powinien w pierwszej kolejności zjeść dekorację posiłku (podobnie z jarmużem). Zawiera 11 olejków eterycznych, 6 rodzajów kwasów (w tym kwas askorbinowy, czyli witaminę C) i wiele witamin i minerałów.

  coriander-leaf-seeds

  Korzyści zdrowotne ze stosowania kolendry (jednak to prawie zawsze dotyczy , a nie liści)

  Zapalenie skóry – cyneol, jeden z 11 obecnych w kolendrze olejków eterycznych, łagodzi i poprawia wygląd skóry.
  Kwas linolowy posiada właściwości – przeciwreumatyczne i przeciwartretyczne.
  Zmniejszanie obrzęku na dwa sposoby – poprawa pracy nerek (kolendra jest diuretykiem, tak jak pietruszka) i redukowanie anemii.
  Skóra i jej zaburzenia – kolendra działa jako środek dezynfekujący, odtruwający, antyseptyczny, przeciwgrzybiczy i posiada właściwości przeciwutleniające kolendry są idealne do poprawy jakości skóry, usuwania suchości, infekcji grzybiczych. I generalnie do usuwania pryszczy.

  Kwasy obecne w kolendrze, takie jak kwas linolowy, kwas oleinowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas askorbinowy (witamina C), są bardzo skuteczne w obniżeniu stężenia cholesterolu we krwi. Zmniejszają także poziom złego cholesterolu (LDL), który może prowadzić do poważnych problemów sercowo-naczyniowych. Co ważniejsze, kolendra pozwala na podniesienie poziomu zdrowego cholesterolu (HDL), co działa bardzo profilaktycznie dla zdrowia.

  Niektóre komponenty olejków eterycznych występujących w kolendrze, jak borneol, czy inalol, są w stanie likwidować biegunkę spowodowaną drobnoustrojami i grzybami. Olejki te pomagają prawidłowo trawić, wzmacniają wątrobę i naprawiają wyściółkę jelit. Cyneol, borneol, limonen, alfa-pinen i beta-phelandrene mają silny wpływ antybakteryjny.

  Kolendra jest również coraz bardziej popularna jako środek zapobiegający nudnościom, wymiotom i innym zaburzeniom żołądkowym.

   CHLORELLA 100% ORGANIC THIS IS BIO  
  o szczególnie niskiej zawartości alergenu, który jest w każdej chlorelli)

  Świeże liście kolendry to doskonałe przekąski, aby przygotować Twoje ciało do spożycia posiłku.

  Ciśnienie krwi – tak, kolendra wpływa na interakcję jonów wapnia i cholinergicznych neuroprzekaźników w obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym, powszechnie znaną (ową interakcję) jako acetylocholina.

  Owrzodzenia jamy ustnej – cytronelol, jeden z olejków eterycznych w kolendrze jest doskonałym środkiem antyseptycznym. Dodatkowo inne składniki kolendry mają działanie przeciwbakteryjne i lecznicze, które goją rany i owrzodzenia w ustach.

  Żucie kolendry likwiduje nieświeży oddech, co nagminnie stosowano w czasach, gdy jeszcze nie wymyślono drogerii z trującymi pastami do zębów.

  coriander_seeds_16x9

  Anemia – kolendra ma wysoką zawartość żelaza, przez co zwiększa energię życiową, siłę, i sprzyja zdrowiu kości.

  Właściwości antyalergiczne – liczne badania wykazały, że kolendra posiada silne właściwości anty-histaminowe. Dobra jest na katar sienny i inne sezonowe alergie.

  Olejek z kolendry użyty wewnętrznie może być bardzo pomocny w odpędzaniu anafilaksji, pokrzywki i niebezpiecznego obrzęku gardła i gruczołów. To nie jest zły pomysł, aby chronić się przed reakcjami alergicznymi, zwłaszcza, gdy trudno jest przewiedzieć, na co jesteś uczulony, gdy nigdy nie kontaktowałeś się z potencjalnym alergenem.

  Dodając kolendrę do swojej normalnej diety chronisz jednocześnie swój organizm przed fatalną bakterią jaką jest salmonella.

  Kolendra jest bogatym źródłem wapnia.

  Pomaga w leczeniu zaburzeń odżywiania takich jak anoreksja.

  Zmniejsza niestrawność.

  1-11398

  Małe dzieci, które mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na kolkę brzuszną niż dorośli, powinny zjadać w diecie niewielkie ilości kolendry, która może usunąć szybko problem!

  Ospa – olejki eteryczne w kolendrze są bogate we właściwości przeciwbakteryjne, przeciwutleniacze, anty-zakaźne. Obecność witaminy C i żelaza również wzmacnia układ autoimmunologiczny. Właściwości te pomagają zapobiegać ospie i leczyć ospę, a także mogą zmniejszyć ból i mają kojący wpływ na pacjentów z ospą.
  W miejscach, w których wciąż na świecie występują epidemie ospy, ogromne ilości witaminy C  mają silnie leczniczy efekt w setkach różnych przypadkach. Kolendra jeszcze wesprze leczenie.

  Zaburzenia miesiączkowania – kolendra jest naturalnym stymulantem regulującym prawidłowe wydzielanie z gruczołów dokrewnych, ma wpływ na równowagę hormonalną, zmniejsza też ból przy krwawieniu miesięcznym.

  Pielęgnacja oczu – masa przeciwutleniaczy w kolendrze, witamina A, C, minerały jak fosfor,  zapobiegają zaburzeniom widzenia, zwyrodnieniu plamki żółtej, zmniejszanie napięcia i stresu oczu. Beta-karoten w liściach, zapobiega również wielu innym chorobom mającym wpływ na oczy, a nawet odwraca degradację wzroku u starzejących się pacjentów.

  Zapalenie spojówek – olejek z kolendry jest jednym z podstawowych składników wielu produktów do pielęgnacji oczu, w tym przy zapaleniu spojówek.

  coriander-56a334f95f9b58b7d0d0f7b5

  Poziom cukru we krwi i cukrzyca – ze względu na stymulujące działanie kolendry na gruczoły wydzielania wewnętrznego, również na wydzielanie insuliny przez trzustkę. Właściwość ta jest bardzo korzystna dla pacjentów cierpiących na cukrzycę i inne narażenie na niebezpieczne skoki i spadki stężenia cukru we krwi oraz zapewnienia normalnych funkcji metabolicznych.

  Co jeszcze?

  Kolendra pomaga leczyć wrzody, zapalenia, skurcze – działając jako środek wykrztuśny i chroniąc wątrobę. Oczywiście kolendra działa przeciw-nowotworowo, przeciw-drgawkowo, przeciw-histaminowo i nasennie.

  Tradycyjnie kolendrę uważa się za naturalny afrodyzjak, bowiem szczególnie w kombinacjach z innymi ziołami (viagrą?:) działa zwiększając libido. Łyżeczka od herbaty macy do zielonego szejka z kolendrą and …

  es-and-minuses

  A teraz minusiki (wciąż nie kontrowersje)

  W związku z kolendrą występuje bardzo mało reakcji alergicznych, ale jak zawsze i ze wszystkim istnieje ryzyko alergii/podrażnienia skóry. Co dziwniejsze  (kolendra ma przecież dużo antyoksydantów) niektórzy konsumenci kolendry skarżyli się, że po nadmiernym spożyciu kolendry mają większą wrażliwość na światło słoneczne, co sprawia, że występują oparzenia słoneczne, których się nie spodziewali.

  Z kolei kobiety w ciąży nie powinny zajadać się kolendrą w większych ilościach, gdyż pewna ich ilość (kobiet w ciąży zajadających się kolendrą) twierdzi, że ich piersi zwiększają produkuję mleka. Rośnie prolaktyna.

  No, ale skoro to nie są te kontrowersje, to gdzie są te kontrowersje?

  Już pędzę, oczywiście są 2 kontrowersje: pierwsza to chelatacja, a druga yyy … mydlana.

  detox_danger_article_image_02

  1. Pierwsza to chelatacja

  Czy nie zwróciłaś uwagi, że wymieniając mega zasługi kolendry dla zdrowia wciąż nie wymieniłam jeszcze jej szczególnych właściwości co do usuwania metali ciężkich?

  Otóż…

  Coriandum sativum jako lek jest dobrze udokumentowana, przy czym większość tych cech przypisana jest do nasion, a nie liści.

  To ma korzystny wpływ na układ trawienny, pobudza wydzielanie soków trawiennych, a jednocześnie potrafi przystopować nadmierną produkcję kwasu żołądkowego. Posiada również silne właściwości antybakteryjne, jest użyteczne przeciwko zatruciom pokarmowym (salmonella), pleśniawce (Candida), dolegliwościom układu oddechowego i alergii, ZUM. Ziarno jest również stosowane w Ayurvedzie do leczenia cukrzycy.

  Jednak myśmy się uczepili, że to liść jest najlepszy, gdyż jest w stanie wyciągnąć (chelatować) metale ciężkie. W szczególności rtęć.

  Owe rzekome zastosowanie przypisane były jak dotąd jednemu opracowaniu, jednak plotka ruszyła w świat. Badania naukowe, które miały to potwierdzić sprawiają jednak wrażenie badań nieprzekonujących. Gdyż liście kolendry, albo potrafiły chelatować rtęć, albo zupełnie tego nie robiły.

  W jednym badaniu stwierdzono, że kolendra owszem dociera do głęboko/dawno osadzonej w przestrzeni międzykomórkowej rtęci, ale nieskutecznie eliminuje tę rtęć z organizmu, co prowadzi do resorpcji i relokacji rtęci.

  Badanie wykazało, że jeśli kolendra ma być używana, powinien być dołożony inny środek transportujący, który wydobędzie rtęć na „powierzchnię wyrobiska”

  Najlepsza do tego okazuje się

  dee0f44e71ba846012d98116d9da8641

  2. Druga to mydlany smak

  Mydlany smak kolendry, którego na szczęście nie odczuwa od 86-96% ludziLudzie mają silne odczucia, jeśli chodzi o smak kolendry. Albo ją kochają, albo jej nie znoszą. Moja rada jest taka, aby się nie zniechęcać, kiedyś nie znosiłam, obecnie po 5 latach codziennego jedzenia różnych zielonych liści, bardzo lubią cytrusowy smak kolendry.

  Ale …

  Dla pewnej grupy osób liść kolendry pachnie i co gorsza smakuje starym mydłem. I to Ci raczej nie przejdzie, gdy jesteś wśród 4-14% światowej populacji, którym smak liści kolendry wydaje się okropnie mydlany. Maksymalnie 1 na 7 osób aż się wzdrygnie.

  Chodzi o pewien yyy … gen. Dokładnie 4 geny odgrywają rolę przy tworzeniu tego smaku, ale najbardziej chodzi o OR6A2.

  Źródła: ,

  owocek:)

  (Visited 3 267 times, 17 visits today)
  Ssk-ji
  Blog ssk-ji.info nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
  Może rzuć też gałką na to:

  Dobre suplementy znajdziesz w naszym
  Disclaimer:
  Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

  Powiązane artykuły

  1. Agnieszka 12 lutego 2018 o 08:47

   Witam, jak zawsze bardzo pouczajace, dziękuję. Chciałam jednak zwrócić uwagę że wg najnowszych badań nie ma czegoś takiego jak zly cholesterol. Wręcz przeciwnie, jego poziom ma być wysoki. Pozdrawiam

   1. Ssk-ji 12 lutego 2018 o 09:17

    nie, to nie o to chodzi, utleniony cholesterol nadal jest tragiczny, czytaj moją książkę Leczenie Dobrą Dietą http://ssk-ji.info/zgadnij-co-lepsze-za-niski-cholesterol-czy-za-wysoki/

    1. Kuba 23 lutego 2018 o 10:06

     Mam pytanie: majac 4 amalgamaty od 10 lat moge uzyskac dobre efekty chlorella bez ich usuwania? Na razie nie moge tergo zrobic nawet gdybym chcial bo robie detox i nie bede obciazal za bardzo organizmu, a z drugiej strony bede czyscil wlasnie watrobe wiec jelita i watroba powinna troche mocy dostac wobec czego zaczalbym brac ta alge. Pozatym czy po takim czasie bedzie jeszcze sens i nie lepiej brac wiecej chlorelli jako staly suplement. Co o tym sadzisz?

     Druga sprawa jakimi drogami jest usuwana rtec w przypadku chlorelii, przez kał? Chodzi mi o to , ktore organy powinny byc w jak najlepszym stanie zeby ten proces usprawnic? Pytam sie bo robie detox i ciekawi mnie glownie czy nerek nie obciaze. Nie chce dorzucac za duzo na raz. Pozdro

     1. Ssk-ji 23 lutego 2018 o 11:12

      chlorella dorzucana każdego dnia do diety w niewielkich ilościach, wyprowadzi rtęć tę wprowadzaną na bierząco z pokarmów. Natomiast taka zasiedziała rtęć, która od lat zalega w ciele, może nawet w mózgu, wymaga poważnej chelatacji. http://ssk-ji.info/4-kroki-jak-usunac-metale-ciezkie-za-pomoca-chlorelli/

      Tak, przez kał.
      I tak zaczęłabym od herbatki oczyszczającej nerki http://ssk-ji.info/nerki-prosta-herbatka-oczyszczanie-czego-zawsze-zaczynaj-detoks-diy1/
      a potem na codzienną kurację 4 szklanek http://ssk-ji.info/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

      W tej codziennej kuracji trzecia szklanka zawiera ocet jabłkowy, wysoko potasowy, dlatego należy badać sód i potas (uwaga do wszystkich), i zwracać szczególną uwagę na te zależności, przy niedomagających nerkach.

      1. Kuba 23 lutego 2018 o 11:20

       Dziekuje za odpowiedz, wlasnie dzisiaj od rana czytam to co naskrobalas na temat chlorelli i protokolow. Zmartwilem sie jedynie bo wygooglowalem ,ze niejaki Cutler twierdzi jakoby nie wolno robic chelatacji przy amalgamatach oraz, ze chlorella nie ma na tyle sily, zeby usunac to z organizmu i zaczalem sie zastanawiac czy powinienem to robic przy amalgamatach czy nie, zeby nie zrobic sobie krzywdy,

       Miesiac temu wszedlem na protokol od zielarza(mam problem z luszczniem skory glownie na twarzy, lysienie niby meskie, ja w to nie wierze, uwazam ze siedzi system wydalniczy i chce naprawic caly organizm): lewatywy + ziolka 2 tyg, nastepnie koniak + rycyna, owies, cukier na oczyszczanie watroby i trzustki oraz pasozyty no i dalej kilka miesiecy picia ziol. Zielarz twierdzi ze ruszy mi to pecherzyk zolciowy , trzustke nerki i wszystko zacznie sie oczyszczac. Poki co mu wierze , dzisiaj zaczynam jechac ten koniak itd na te pasozyty i watrobe i zobacze co bedzie. Jedyne co chce dolozyc po Twoich artykulach to ta chlorella.
       Pozdro

      2. Ssk-ji 23 lutego 2018 o 11:25

       może też bym nie robiła jeszcze tego dużego protokołu, ale nie wątp w siłę chlorelli, dzieci na Ukrainie po Czarnobylu do dzisiaj żyją jako dorośli tylko dzięki spirulinie i chlorelli.

  2. Anna 12 lutego 2018 o 13:40

   A osoba z dużą nadwagą, odżywiająca się fatalnie i bez ruchu na codzień, dodatkowo z AZS (i daleka od oświecenia ofkors;)) od czego powinna zacząć? Czy oczyszczenie chlorella to dobry pomysł kiedy na drastyczne ruchy nie ma gotowości?

   1. Ssk-ji 12 lutego 2018 o 13:45

    terapia 4 szklanek http://ssk-ji.info/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, post przerywany, suplemntacja D3 w protokole z K2

   2. grzegorzadam 15 lutego 2018 o 11:14

    Wit.D, magnez do oporu, jod, i inne.
    Zioła na likwidację patogenów, nawodnienie…
    Tylko, że osoby nie są skłonne do takich działań.

    1. Edukacja (nie) Domowa 15 lutego 2018 o 13:59

     Nieustająco mnie to zadziwia – po pierwsze że można żywić się syfem mając świadomość jakie cuda moze zdziałać lepsza dieta i ruch (i mając przykład pod samym nosem); po drugie że osoby które są schorowane i bez połowy organów wewnętrznych robią uwagi na temat braków w diecie mojej i moich zdrowych dzieci (że zbyt uboga – w domyśle powinna zostac wzbogacona ciastem, kotletem i twarogiem…).

     1. grzegorzadam 19 lutego 2018 o 18:35

      Mnie już nic nie zdziwi.
      Dałem teściowej zioła na nerki 3 tygodnie chyba temu, powiedziałem co i jak…

      W sobotę się pytam: i jak?
      A wzięłam 2 razy.. Dziennie? – nie, 2 razy.. 🙂

      Dna moczanowa, cukrzyca, zawał, stenty, szafka ”leków” ze specjalnym tornisterkiem
      z szufladkami.. Hmm…

      1. Matka Minimalistka 19 lutego 2018 o 20:08

       Można wytoczyć całą dostępną wiedzę i dobrą wolę a jak grunt niepodatny to i tak nic z tego nie wyniknie. Nie da się chcieć za kogoś nawet jak bardzo by się chciało 😉 to frustrujące

  3. Mag 12 lutego 2018 o 15:46

   Już od dawna jakoś mi się obijało o uszy, że para kolendra+chlorella świetnie usuwa metale ciężkie. Pytanie, czy lepiej niż sama chlorella (TIB)?

   1. Ssk-ji 12 lutego 2018 o 16:08

    zawsze lepiej coś dołożyć, ale kuracja chlorellą dobrze przeprowadzona jest podstawą

    1. Mag 12 lutego 2018 o 19:41

     Dzięki za odpowiedź!

     1. grzegorzadam 15 lutego 2018 o 11:16

      Kolendra + chlorella – badanie amerykańskie w Rosji:
      http://ssk-ji.info/kolendra-pewno-chelatuje-metale-ciezkie/

      + jod i wit.C z koleżankami (niacyna, complexB itd.)

  4. Strawberry 12 lutego 2018 o 18:49

   Wiem, że to nie o tym post, ale może ktoś może mi pomóc rozszyfrować badania tarczycy? Według norm jest ok, ale czy na pewno?
   TSH 1,51 mlU/I (normy lab. 0,27-4,2),
   FT4 16,42 pmol/l (normy lab. 12-22),
   FT3 4,63 pmol/l (normy lab.3,1-6,8),
   TT3 1,43 nmol/l (normy lab. 1,3-3,1)
   TT4 91,38 nmol/l (66-181)
   P-ciała p/peroksydazie tarczycowej 8,3 IU/ml (normy lab. <34)
   P-ciała p/tyreoglobulinie <10 IU/ml (normy lab <115)

   Nie wiem o co chodzi z tymi przeciwciałami, ale chyba jest ok? Czy powinnam wykonać USG tarczycy? Jako nastolatka miałam jakieś guzki.
   Pepsi – biorę od Ciebie D3 z K2, Omega3, Greens&Fruits i zaczęłam chlorellę. Baaaaardzo wypadają mi włosy (prawie całe życie) i nie wiem gdzie szukać przyczyny. Myślałam, że to tarczyca, ale teraz nie wiem. Pomóżcie plissss.

   1. Ssk-ji 12 lutego 2018 o 21:21

    Może kuracja Shape Shake TiB. Przeciwciała ok. Jaki masz poziom żelaza i ferrytyny? B12 i kwasu foliowego? USG możesz zrobić co jakiś czas, nie za często.

    1. Strawberry 12 lutego 2018 o 21:28

     Żelaza, ferrytyny, B12 i kwasu foliowego nie badałam, ale sądzę, że warto skoro wspominasz o tym 🙂 Zrobię badania, może znajdę przyczynę 🙂 Dzięki za odpowiedź!

    2. Strawberry 15 lutego 2018 o 10:44

     A jeszcze jedna sprawa – powinnam przestać brać suplementy przed badaniem krwi na zelazo, ferrytyne, B12 i kwas foliowy? Poki co biorę Greens&Fruits, chlorellę, D3 i K2, Omega3, Selen, jabłczan magnezu i kolagen. To wszystko mam przed badaniem odstawić?

     1. Ssk-ji 15 lutego 2018 o 10:52

      tak zaprzestań na 5 dni

      1. Strawberry 15 lutego 2018 o 11:09

       Dzięki! A tak z innej beczki – mam nadzieję, że zawitasz do Poznania kiedyś 🙂 Będę pierwsza na liście 😛

  5. Margo 12 lutego 2018 o 19:34

   Pepsi, napisz w jakich ubraniach biegasz, z czego są wykonane, czy są to te „nowoczesne, oddychające” tkaniny? Na płynie do prania takich tkanin pisze, że działa jak antyperspirant, to brzmi dość toksycznie. Serduszka

   1. Ssk-ji 12 lutego 2018 o 21:17

    ja piorę wszystko w bio płynie. Do biegania na dworze, kupuję techniczne tkaniny z warstwą puchu. Do biegania na bieżni wybieram bawełnę bez właściwości

    1. Margo 13 lutego 2018 o 19:50

     Dzięki Pepsuniu.

  6. lukasz 13 lutego 2018 o 12:40

   co moze byc przyczyna bardzo czesto dretwiejacego uda lewej nogi?

   1. Ssk-ji 13 lutego 2018 o 15:06

    problemy z kręgosłupem lędźwiowym najczęściej, również może też towarzyszyć temu drętwienie jądra, lub jąder

   2. grzegorzadam 15 lutego 2018 o 11:17

    Jak dodajesz magnez?
    Jaki poziom metabolitu D?

  7. Gonzo 13 lutego 2018 o 13:02

   Kolendra na bank chelatuje 🙂 Kiedyś jak byłam bardzo zatruta metalami, to zjadłam „na raz”liście z dwóch doniczek kolendry…i o mało na pogotowiu nie wylądowałam… 🙂 Trzeba ostrożnie 😉

  8. mariolakos 14 lutego 2018 o 09:18

   „Zmniejszanie obrzęku na dwa sposoby – poprawa pracy nerek (kolendra jest diuretykiem, tak jak pietruszka) i redukowanie anemii.”
   1. Czy ja dobrze rozumiem, że anemia zwiększa obrzęki?
   2. „Od razu” i „na pewno” piszemy osobno, błagam!
   Z poważaniem – Miodek 😉

   1. Ssk-ji 14 lutego 2018 o 09:31

    tu się robi błędy ortograficzne, bo to nie jest matrix, love

    1. Edukacja (nie) Domowa 15 lutego 2018 o 14:00

     <3

   2. grzegorzadam 15 lutego 2018 o 11:20

    1. Czy ja dobrze rozumiem, że anemia zwiększa obrzęki?”

    ”Poza objawami anemii powodowanymi przez krótki czas życia krwinki chorzy skarżą się na bóle stawów i kości, zakażenia, obrzęki dłoni i stóp”

    Anemia zaburza wchłanianie wszystkiego, najpierw biorezonans.

  Dodaj komentarz